EuroPeers News

📆 9 października 2023

Europeersowe Q&A na Piknikach „Fundusze Europejskie – Nowa Energia!”.

Możliwości, jakie dają Fundusze Europejskie warto znać. Ale czy taka wiedza jest łatwo dostępna? Wrześniowe i październikowe weekendy upłynęły w niektórych śląskich miastach w atmosferze pikników, dawki dużej wiedzy na temat projektów i funduszy europejskich oraz koncertowania. Celem Pikników „Fundusze Europejskie – Nowa Energia!” było dostarczenie wiedzy dla społeczności lokalnej, organizacji oraz przedsiębiorców na temat możliwości, jakie dają Fundusze Europejskie.

Na piknikach oprócz stoisk, które oferowały rożne atrakcje, gry, warsztaty i badania można było znaleźć przede wszystkim wielu beneficjentów programów europejskich, również takich jak Erasmus+ lub Europejski Korpus Solidarności. To właśnie oni bezpośrednio mogli podzielić się swoimi doświadczeniami, radami oraz mogli zachęcić do udziału w tak licznych projektach.

Na wydarzeniach nie zabrakło oczywiście Europeersowej nutki. Przy stoisku Eurodesk Częstochowa, którą prowadzi członek sieci Europeers zostało przeprowadzone Q&A z Europeerem dotyczące projektów europejskich – między innymi wolontariatu i projektów Solidarności w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności i wymian młodzieżowych w ramach programu Erasmus+. Oprócz typowo teoretycznych informacji uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać przy stoisku praktycznych porad dotyczących wyjazdów na projekty oraz mogli pograć w gry planszowe o tematyce europejskiej. Podsumowaniem każdego Q&A był turniej Giga Jengi o tematyce europejskiej z nagrodami a podsumowaniem całego wydarzenia były koncerty takich gwiazd jak Kamil Bednarek, Pokahontaz, Dawid Kwiatkowski, Habakuk czy Enej.

Jak zwykle współpraca sieci, które grają do jednej bramki i mają za cel promocję programów europejskich nie zawiodła. Europeers i Eurodesk podczas pikników cieszyły się dużym zainteresowaniem młodych ludzi właśnie dlatego że działają w nich osoby, które same były beneficjentami wielu programów europejskich i teraz mogą podzielić się wiarygodnie swoimi radami i doświadczeniami.

 

Autorka: Joanna Laskowska – Częstochowa