EuroPeers News

📆 30 października 2023

Warto zmieniać – Liderzy Solidarności z nagrodą Salto Award

Ponad 200 zgłoszonych projektów i 15 finalistów, w tym jeden projekt z Polski, który otrzymał nagrodę. Za nami 4 edycja SALTO Awards — corocznego konkursu promującego najlepsze projekty z całej Europy. Tegoroczna ceremonia odbyła się w czwartek 5 października 2023 r. w ramach Lubelskiego Trójkąta Młodzieżowego w Lublinie, Polskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Jestem pod wielkim wrażeniem, widząc, w jaki sposób młodzi ludzie zostali zmotywowani i wyposażeni w kompetencje, które pomogły im stworzyć własne działanie i zaangażować się na rzecz lokalnej społeczności. Tak o Projekcie Liderzy Solidarności, zrealizowanym przez grupę inicjatywną Liderów Don Bosco mówiła członkini jury, Andreaa Buzec.

Projekt Solidarności odbywał się w Zabrzu – mieście wchodzącym w skład ponad milionowej Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. To tereny poprzemysłowe, przez wieki związane z wydobyciem węgla kamiennego. W projekcie brali udział wolontariusze Świetlicy Środowiskowej Oratorium, którzy dopiero zaczynają swoje zaangażowanie społeczne. Zdiagnozowaliśmy u nich siną potrzebę działania na rzecz innych, a przy tym brak wiary w sukces. Tak o genezie projektu mówił członek grupy inicjatywnej, reprezentujący projekt podczas gali, Kamil Oleszkiewicz, który jest także członkiem sieci EuroPeers.

– Chcieliśmy po pierwsze wyposażyć młodych wolontariuszy w wiedzę i umiejętności lidera. Po drugie dać im możliwość samodzielnego zaprojektowania wydarzenia dla lokalnej społeczności – Pikniku Solidarności. Tym samym oddziaływaliśmy jednocześnie na małą grupę docelową – 20 wolontariuszy, jak i całą społeczność kilkuset osób z dzielnicy.  – Dodaje Kamil.

Na początku przeprowadziliśmy cykl szkoleń, prowadzonych przez ekspertów z zakresu komunikacji, design thinking, udzielania feedbacku, wyrażania emocji, możliwości, jakie daje Unia Europejska, współpracy, planowania i organizacji, PR, rozpoznawania potrzeb, team-buliding, zarządzania relacjami i planowaniu eventów.

Po tym okresie rozpoczęliśmy etap przygotowania do stworzenia od podstaw Pikniku Solidarności. Uczestnicy samodzielnie, pod opieką coachów projektu oraz grupy inicjatywnej, planowali wszystkie aktywności, potencjalnych partnerów, logistykę. Młodzi mieli wpływ na każdy aspekt imprezy, od wykonawców po rodzaj jedzenia. To było wspaniałe święto solidarności, różnorodności i samodzielności, którą wkroczyli nasi liderzy. Ostatecznie w pikniku wzięło udział ponad 400 osób – uczniów, nauczycieli i rodziców szkoły, podopiecznych świetlicy i ich opiekunów oraz lokalnej społeczności, w tym uchodźców z Ukrainy.

Wygrana w konkursie to nie tylko prestiż i radość, ale także okazja do promowania dobrych praktyk i idei dzielenia się solidarnością.