EuroPeers News

📆 19 listopada 2023

Erasmus to nie tylko studia – to wiedzą już studenci UEK

Planujesz gap year? Nie chcesz dłużej studiować ani iść do pracy? Albo chcesz rzucić pracę i zmienić coś w swoim życiu? Szukasz siebie? Nie wiesz, co robić w wolnym czasie? Chcesz zwiedzić Europę prawie za darmo, poznać wspaniałych ludzi i zdobyć kompetencję miękkie oraz doświadczenie międzynarodowe przydatne na rynku pracy? – na te (i inne) pytania odpowiedzieliśmy podczas spotkania Europeers na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

W środę 8.listopada 2023, Magda Dereń i Ola Efir miały okazję odwiedzić Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, gdzie razem z Arkiem z samorządu UEK opowiedzieli o możliwościach Erasmus+.

Mimo późnej godziny frekwencja dopisała. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem słuchali o programach UE, w jakich mogą wziąć udział. Dowiedzieli się, żę #Erasmusplus to nie tylko wyjazd na semestr za granicę, ale o wiele więcej możliwości. Co więcej, aby wziąć w tych programach udział, wcale nie trzeba być studentem!

Magda szczegółowo opowiedziała o Europejskim Korpusie Solidarności, zarówno o ogólnych warunkach programu, benefitach, aplikacji (serdecznie polecamy portal https://youth.europa.eu/go-abroad/volunteering/opportunities_en gdzie możecie znaleźć wiele dostępnych opcji i zaaplikować. Zachęcamy również do stworzenia profilu wolontariusza na stronie portalu, dzięki czemu same organizacje będą mogły się z Wami skontaktować w sprawie wolontariatu), jak i opowiedziała krótko o swoim doświadczeniu na EKS w Wurzburgu (Niemcy) w 2018/2019 roku. Krótko wspomnieliśmy o European Aid Volunteers, gdzie wolontariusze do 35 roku życia mogą wyjechać np. do Nepalu, Kolumbii czy Peru.

Arek przeszedł do dokładnego opisu wymian młodzieżowych. Udzielił odpowiedzi, jak długo one trwają (5-21 dni, czyli nawet jeśli pracujesz, możesz wyjechać na Youth Exchange podczas swojego urlopu), gdzie można wyjechać, jakie warunki trzeba spełnić, czy perfekcyjny angielski jest wymagany? (oczywiście, że nie. jednym z celów wymian jest właśnie polepszenie swoich możliwości językowych. Najważniejsze to mieć odwagę mówić!) oraz  jak znaleźć projekt.

Spotkanie zakończyliśmy quizem. Jesteśmy dumni, że wszyscy słuchali i walka o 3 nagrody główne (gadżety EKS) dla najwyższych wyników punktowych, była wyrównana do końca.

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach i projektach!

Tekst: Magdalena Dereń