EuroPeers News

📆 22 listopada 2023

Do młodych Europejczyków o EKS-ie, Erasmusie i Europeers

Na początku listopada w Katowicach Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Przedsiębiorczego zorganizowała wymianę młodzieżową w ramach programu Erasmus+. Do stolicy województwa śląskiego przyjechali młodzi ludzie z Włoch, Hiszpanii, Czech, Portugalii, Gruzji i Polski.

Wymiana młodzieżowa była poświęcona tematowi przedsiębiorczości. Między warsztatami dotyczącymi tworzenia i rozwoju własnego biznesu, udało nam się „przemycić” kwestie ważne dla Europeers. Cały jeden warsztat poświęciliśmy przybliżaniu młodym uczestnikom wymiany możliwości jakie oferują im programy Europejskiego Korpusu Solidarności i Erasmus+. Wyjaśniliśmy zasady ich funkcjonowania, zaprezentowaliśmy korzyści, jakie dają oraz pokazaliśmy, w jaki sposób szukać projektów dla siebie.

Wśród uczestników było kilka osób, które brały już udział w projektach EKS – indywidualnym i team volunteering. Na warsztat zaprosiliśmy również naszych FRSP-owych obecnych wolontariuszy zagranicznych, którzy realizują projekty na Śląsku. „Żywa biblioteka” to zawsze świetny sposób na przybliżenie tematu zainteresowanym.

Nie omieszkałem również opowiedzieć uczestnikom wymiany o nas – Europeersach. Podczas naszej youth exchange gościliśmy m.in. Hiszpanów i Włochów. W ich krajach również działa nasza sieć – nie wiedzieli o jej istnieniu. Inicjatywą Europeers zainteresowali się również nasi rodacy. Liczę, że wkrótce zasilą nasze szeregi. Do zobaczenia!

Tekst: Tomek Bilewicz