EuroPeers News

📆 11 czerwca 2024

Narodowe Agencje chcą nas słuchać!

Jak efektywnie komunikować się z młodzieżą? W jaki sposób dotrzeć do młodych z mniejszych miejscowości i wsi? Jak założyć krajową sieć EuroPeers? To tylko niektóre z pytań, na które wspólnie poszukiwali odpowiedzi EuroPeersi i pracownicy narodowych agencji podczas dorocznego spotkania ds. komunikacji – CIOST 2024, który w tym roku odbył się w Las Palmas.

W programie wydarzenia zaplanowano wiele sesji, związanych z efektywną komunikacją z młodzieżą, technicznymi aspektami programów takich jak Erasmus+ oraz Europejski Korpus Solidarności. Agendę dopełniały także spotkania z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, które opowiadały o swoich działaniach oraz wyzwaniach, które stoją przed nimi – wśród nich najpoważniejszym okazała się duża odległość dzieląca wyspy od kontynentu oraz duże bezrobocie, sięgające w najmłodszej grupie prawie 60%. 

Co robili tam EuroPeersi?

W skład EuroPeersowej delegacji wchodzili; Marie – Międzynarodowa Koordynatorka Sieci, Antoine z Francji, Septi z Rumunii, Magnus z Norwegii i Kamil z Polski. Naszym zadaniem było przede wszystkim informowanie o istnieniu sieci, jej zadaniach oraz celach. Dla niektórych pracowników Narodowych Agencji był to pierwszy kontakt z EuroPeers’ami, dlatego ważne było zrozumiałe przedstawienie naszych działań. Mieliśmy okazję przedstawić się w widoczny sposób już pierwszego dnia; podczas porannej sesji przeprowadziliśmy pobudzający energizer oraz integracyjną grę – Bingo. Dla wielu uczestników elementy edukacji pozaformalnej były nowością, ale wszyscy przyłączyli się do zabawy. Oprócz zapewniania rozrywki naszym zadaniem było także opowiadanie o działaniach sieci i zachęcanie do dołączenia. Przeprowadziliśmy sesję dla uczestników, podczas której wypracowaliśmy pomysły na lepszą współpracę, zmapowaliśmy najważniejsze wyzwania i rozwiązania. Mieliśmy także nasze stoisko informacyjne, choć wiele rozmów odbywało się także w nieformalnym czasie. CIOST był świetną okazją, by poznać osoby odpowiedzialne za komunikację w narodowych agencjach, podzielić się z nimi naszymi historiami, a przede wszystkim promować sieć EuroPeers!

Tekst: Kamil Oleszkiewicz