Grupa badaczy zakończyła właśnie zbieranie danych do opracowania raportu na temat Europejskiego Korpusu Solidarności – to dobry moment, by spojrzeć z perspektywy na możliwości, które oferuje program, ale także wyzwania, które należy rozwiązać, by program stał się jeszcze lepiej dostępny dla wszystkich młodych w Unii Europejskiej.
Zorganizowania tej dyskusji podjęło się SALTO Europejskiego Korpusu Solidarności, które zaprosiło do niej gości, reprezentujących różne środowiska i perspektywy, byli wśród nich:
- Rares Voicu (European Youth Forum),
- Gabriella Civico (CEV),
- Ella Bouquet (Francuska Narodowa Agencja),
- Kamil Oleszkiewicz (Sieć EuroPeers).
Prelegenci wymieniali się spostrzeżeniami dot. znaczenia silnego europejskiego programu na rzecz młodzieży, opartego na wartościach, skupiającego się na solidarności, wzmacniającego społeczeństwo obywatelskie i uwzględniającego perspektywę krajów sąsiadujących.
Podkreślali związek między wolontariatem a aktywizmem obywatelskim. Z perspektywy Sieci EuroPeers kluczowe było przedstawienie szeregu korzyści, jakie są efektem zaangażowania w Europejskie Korpus Solidarności, w tym możliwości wywierania trwałej zmiany w lokalnych społecznościach, rozwój kompetencji kluczowych oraz edukacja rówieśnicza oparta o doświadczenie międzykulturowe. Prelegenci zgodzili się, że dalszy rozwój programu przyczyni się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Unii Europejskiej i wzmocni poczucie wspólnoty.
Zapis webinaru można znaleźć pod linkiem.
Tekst: Kamil Oleszkiewicz