EuroPeers News

📆 25 września 2024

EKS się kończy? Na pewno nie, są nowe wyzwania: polsko-niemiecka wymiana młodzieży

Czy po skończonym EKS już nic na nas nie czeka? Czy wszystkie kontakty zawodowe, które nawiązaliśmy podczas wolontariatu mogą się na coś przydać po powrocie do Polski? Jak najbardziej!

Jestem Magda, w Europeers Polska od 2022, w 2019 roku wróciłam z rocznego Europejskiego Korpusu Solidarności w Würzburgu (Niemcy, Bawaria), gdzie wspomagałam dwie klasy z uchodźcami.

W 2024 roku udało mi się już dwukrotnie wrócić do tego wspaniałego miasta, aby poprowadzić, wspólnie z drugim trenerem z Niemiec, tygodniową polsko-niemiecką wymianę młodzieży szkolnej.

Czym różni się taka wymiana od Erasmus+ Youth Exchange?

Grupa spotyka się codziennie w pokoju treningowym, gdzie odbywają się poranne i popołudniowe sesje z trenerami, z przerwami na posiłki i pauzy kawowe. Po kolacji również proponowane są uczestnikom “luźniejsze” aktywności tj. Noc gier planszowych, gra Chaos, dyskoteka, ognisko.
Różnicą jest jednak język: cała grupa nie mówiła po angielsku, wszystko było więc prowadzone w dwóch językach: niemieckim i polskim. Trenerka Helena, która jest Niemką – mówiła jako pierwsza po niemiecku, następnie ja tłumaczyłam to na język polski. W przypadku aktywności wymagających wypowiedzi uczestników – tylko ja zajmowałam się tłumaczeniem na oba języki. Pełniłam więc tam rolę: drugiej trenerki, ale też pośredniczki językowej (Sprachmittler), czyli osoby, która tłumaczy sens wypowiedzi uczestnika, a nie w słowo-w-słowo (powiedzmy sobie szczerze, sesje trwały od 9 do 18, do tego dochodziły jeszcze nasze trenerskie spotkania przed i podczas projektu i planowanie kolejnych sesji – byłoby niemożliwym wierne tłumaczenie każdego słowa przez tyle godzin dziennie przez tylko jedną osobę!)
Idea projektu jest prosta: przez tydzień pokazać uczniom ze szkoły polskiej (tym razem byli to 8-klasiści ze Szkoły Podstawowej w Polkowicach) i niemieckiej (ich równolatkowie z Mittelschule Heuchelhof w Würzburgu), że wiele ich łączy i mimo bariery językowej mogą się świetnie zintegrować przez ten czas.

Jak spędziliśmy ten tydzień?

Jak na wszelkich projektach edukacji nieformalnej, było dużo krótkich gier, które wymagają ruchu, integrują uczestników. Aby poznać lepiej nasze kraje i języki, był czas na animacje językowe (Sprachanimationen), gdzie uczestnicy nauczyli się wielu istotnych zwrotów w obu językach. Zorganizowaliśmy też sesję z użyciem wielkiej mapy Polsko-Niemieckiej, gdzie uczestnicy mieli wskazać swoje miasta (tj. Polkowice na Dolnym Śląsku i Wurzburg w Bawarii), dopasować odpowiednie stolice Bundeslandów i województw, czy zagrać w grę, gdzie bez dotykania liny zawieszonej nad granica obu państw – uczestnicy z Niemiec mają przedostać się do Polski i odwrotnie (gra wymaga kreatywnej kooperacji!). Nagrywaliśmy również filmiki na temat różnorodności (Vielfalt).
W związku z tym, że stare miasto w Würzburgu jest odwiedzanie przez liczne wycieczki (a jego Rezydencja Biskupów znajduje się nawet na liście UNESCO) – chcieliśmy aby goście z Polski za pomocą Gry Miejskiej też lepiej je poznali – na uczestników czekały pytania, których odpowiedzi można znaleźć na terenie starego miasta. Grupy mieszane polsko-niemieckie musiały odpowiedzieć na pytania tj.: ilu świętych mieści się na Starym Moście w Würzburgu? Co to są Stolpernsteiny? (odpowiedź: kamienie pamięci stawiane przed domami w których mieszkały osoby deportowane do obozów nazistowskich przed lub podczas drugiej wojny światowej, w Würzburgu były to głównie osoby z niepełnosprawnością i pochodzeniem żydowskim).
Dziękuję Anastazji i całemu teamowi w Jugendbildungsstätte Unterfranken, które koordynowało tę (16-20. Września 2024) i poprzednią (kwietniową) polsko-niemiecką wymianę młodzieży za zaproszenie (to tylko dowód na to, że kontakty zawarte podczas EKS zostają na długo!), zaufanie i ugoszczenie!
*Jugendbildungsstätte Unterfranken (JUBI) koordynuje ponad kilkanaście długoterminowych wolontariatów EKS. Sami również przyjmują co roku jedną osobę, która pomaga w pracy teamowi pedagogicznemu, zajmuje się social mediami Jubi, pomaga w organizacji (a nawet współprowadzi!) treningów. Oprócz tego wolontariusze koordynowani przez Jubi pracują głównie w lokalnych szkołach (tak jak ja, rok spędziłam w Don-Bosco-Berufsschule), przedszkolach; paru z nich mieszka również w okolicznych miejscowościach. Wszyscy koordynowani wolontariusze spotykają się regularnie na wydarzeniach organizowanych przez Jubi, chodzą razem na piknik, minigolf, jeżdżą na wycieczki. Część z nich, tych pracujących w Würzburgu, mieszka razem w kilku mieszkaniach na terenie miasta.
JUBI prowadzi on-arrival i mid-term treningi dla wolontariuszy EKS (tygodniowe zjazdy osób, które realizują wolontariat EKS w innych częściach Niemiec, podczas takiego zjazdu wolontariusze mogą poznać swoje prawa, poradzić się jak rozwiązać problem na swoim wolontariacie, poznać innych ludzi z pasją).
Jesteście zainteresowani wolontariatem EKS z Jubi? Śledźcie ich na IG po więcej informacji: LINK
*Polsko-niemieckie wymiany młodzieży są finansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (DPJW: Deutsch-Polnisches Jugendwerk).

Tekst i zdjęcia: Magda Dereń