EuroPeers News

📆 3 grudnia 2024

“Youth&Municipalities4Democracy”, czyli jak władza lokalna powinna współpracować z młodzieżą

W dniach 18-23 listopada wzięłam udział w międzynarodowym szkoleniu Erasmus+, który był częścią większej inicjatywy o nazwie Democracy Reloading, która pełni rolę strategicznego programu współpracy Narodowych Agencji Erasmus+ Młodzież/Europejski Korpus Solidarności.

Reprezentując Miasto Lublin (oraz będąc jedyną polską uczestniczką) spędziłam tydzień w Mons, Belgii, aby wymieniać się doświadczeniami i uczyć się poprzez metody edukacji pozaformalnej jakie warunki wspierają partycypację młodzieży, co to polityka lub strategia młodzieżowa i jak wykorzystywać programy europejskie (nasz ukochany Eramus+ oraz Europejski Korpus Solidarności) do wzmacniania zaangażowania młodych ludzi w lokalnej społeczności.

Szczególnie wyjątkowe w projekcie było zestawienie uczestników – z 13 europejskich miast (z Belgii, Włoch, Cypru, Węgier, Portugalii, Chorwacji, a nawet Szwajcarii!) przyjechały 2-osobowe delegacje, jeden urzędnik/czka oraz jeden lokalny młody aktywista/tka. Taka kombinacja gwarantowała wartościową wymianę perspektyw, co pozwalało wzajemnie zrozumieć swoje przeszkody na drodze do aktywizowania młodych obywateli.

To, co tym bardziej urozmaiciło sesje szkoleniowe było użycie autorskich narzędzi wypracowanych w ramach Democracy Reloading na temat opracowania wpływu, który młodzież ma na poziomie lokalnym. Między innymi zostały stworzone karty z pytaniami analizującymi podejście miasta wobec młodzieży na przestrzeni 3 płaszczyzn – “Umiejętności”, “Wiedza” i “Wartości”.

Po powrocie muszę stwierdzić, że to doświadczenie skłoniło mnie do wielu refleksji w kontekście moich lokalnych działań, a tym bardziej zmotywowało do częstszego podjęcia współpracy z władzami mojego rodzinnego miasta, Lublina.

Tekst: Kaja Możdżeń