EuroPeers News

📆 1 maja 2024

Wiosenne spotkanie Sieci za nami!

19-21 kwietnia odbył się wiosenny zjazd polskiej Sieci EuroPeers. Wróciliśmy do naszego ulubionego Konstancina – Jeziorny, znanego powszechnie z willi bogatych warszawiaków, a dla nas Europeerów – z doskonałego chleba w ośrodku “Taira i Leliwa” oraz intensywnych weekendów spędzonych na podsumowaniach i planowaniu kolejnych europejskich aktywności.

Postanowiliśmy pozostać przy konwencji ustanowionej podczas poprzedniego spotkania tj. więcej tworzenia i konkretnego działania.

Ustanowiliśmy padlet, na którym każdy z obecnych Europeersów rozpisał konkretny plan działania na swoją własną akcję. Wcześniej była szansa na podzielenie się własnymi pomysłami i obawami, co może stać na drodze do realizacji tych działań. Co planujemy? Pomysłów nie brakowało: od klasycznych warsztatów w szkole, po nowe gry planszowe czy pokazy filmowe.

Aby odejść od jak największej ilości papierologii i skupić się na konkretnych akcjach – postanowiliśmy zmienić sposób relacjonowania o zrealizowanych wydarzeniach – od teraz skupiamy się tylko na relacji na Discordzie.

Odwiedził nas również przyjaciel – Lukas z Europeers Germany, który w tym semestrze jest na programie Erasmus + na Politechnice Warszawskiej. Opowiedział nam więcej o niemieckiej sieci, w której działa aktywnie od lat. Na pewno część zaprezentowanych przez niego dobrych praktyk naszych sąsiadów wprowadzimy w życie.

Był też czas na poznanie wszystkich “nowinek” z Narodowej Agencji Erasmus+. Odwiedziła nas Julita, która zajmuje się programem DiscoverEU – najnowsza edycja jest adresowana do 18-latków urodzonych między 2005 a 2006 rokiem. Wylosowani szczęśliwcy dostają darmowy bilet na podróże koleją po Europie (wyjątek stanowią wyspy, jak Cypr, czy Malta. Tam można polecieć samolotem w ramach programu), wyjazd ten może trwać 30 dni, przy czym sama podróż/przemieszczanie się maksymalnie dni 7. Możliwe są dwa warianty biletów: elastyczny i stały. Program stara się być bardziej inkluzywny, możliwy jest wyjazd również z opiekunem.

Magda z Narodowej Agencji EKS podzieliła się z nami zmianami w programie Europejskiego Korpusu Solidarności. Od teraz można wyjechać na krótki wolontariat indywidualny nawet po długim wolontariacie – jedyna zasada jest taka, że wspólnie wszystkie wyjazdy nie mogą przekroczyć długości 12 miesięcy. Czy wiedzieliście, że istnieje również program wolontariatu humanitarnego i jest on dostępny AŻ do 35 roku życia? Aby się na niego dostać, należy zarejestrować się na stronie programu, ukończyć trening online, a następnie tygodniowy kurs stacjonarny w jednym z trzech miast europejskich. Wtedy otwiera się przed nami pula (tak jak przy EKS) krótko- i długoterminowych wyjazdów humanitarnych. Do wyboru wyjazdy do krajów Ameryki Południowej czy chociażby do Nepalu.

W związku z tym, że dołączyło do nas dużo nowych członków, zebraliśmy też wspólnie informacje o programach (czyli wolontariacie w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, Projektach Solidarności, DiscoverEU i wymianach młodzieżowych Erasmus+) po to aby każdy wyjechał zaopatrzony w tzw. “Niezbędnik Europeersa” – wszystkie potrzebne informacje, które jako ambasador programów – powinien umieć dzielić się z innymi.

Zjazd zakończyliśmy relacjami członków z ostatnich wydarzeń, w których wzięliśmy udział: parę osób w kwietniu była w Brukseli, jeszcze inni opowiadali o treningu na temat well-being w Finlandii, usłyszeliśmy też relację o ostatnim międzynarodowym treningu Europeers, który odbył się w Rumunii.

Aby uczyć się z nami i od nas nie zapomnij śledzić naszych działań w zakładce wydarzenia i wpadaj na Instagram: @europeers_pl!

Tekst: Magdalena Dereń