Jak zaplanować budżet, by nie zabrakło nam środków? W jaki sposób podzielić się zadaniami? Czy można sprawić, by projekt był bardziej ekologiczny?
Na te i inne pytania odpowiadaliśmy wspólnie z uczestnikami Laboratorium EKS-perymentów – szkolenia organizowanego przez Narodową Agencję, przeznaczonego dla młodych osób, które chciałyby zrealizować swój pierwszy Projekt Solidarności.
Jako członek Sieci EuroPeers miałem okazję podzielić się swoimi doświadczeniami w realizacji działań w ramach EKS – chciałem dać także uczestnikom przestrzeń do wspólnego generowania pomysłów. Ich zadaniem podczas pracy w grupach było zapoznanie się z różnymi historiami z projektów – każdy z nich obrazował inne wyzwanie, na które należało odpowiedzieć, wykorzystując swoje doświadczenie.
Wśród historii znalazł się niezdyscyplinowany członek grupy inicjatywnej, budżet poza kontrolą, czy brak pomysłu na ekologiczne rozwiązania. Każdy z zespołów podzielił się swoimi rozwiązaniami, a najbardziej uniwersalne z nich zostały podczas głosowania uznane za dobre praktyki.
Na koniec podzieliłem się sprawdzonymi protipami z realizacji własnych projektów solidarności, a wypracowane podczas szkolenia dobre praktyki możecie znaleźć TUTAJ.
Tekst: Kamil Oleszkiewicz